Kwadrat komunikacji – cztery nadajniki, czworo uszu
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS
Jak zapowiedziałam ostatnio, w tym tygodniu wchodzimy w temat komunikacji. A więc w ważny temat, bo to w końcu na niej opierają się wszystkie nasze relacje. Nie da się żyć obok kogoś i się z nim nie komunikować… Podobnie, jak nie da się zbudować trwałej relacji czy przejść przez kryzys we dwoje, jeśli tej komunikacji zabraknie. Dlatego, w ciągu najbliższych kilku odcinków, chcę zwrócić Twoją uwagę właśnie na ten temat. Na pierwszy ogień postanowiłam wziąć teorię niemieckiego profesora Friedmana Schulza von Thuna. Psychologa, który w 1977 roku zaprezentował po raz pierwszy swój czteropoziomowy kwadrat komunikacji.
Każdy poziom, czy to odbierania czy nadawania, zawiera inną część informacji. Płaszczyzna rzeczowa to konkretnie to, co jest treścią komunikatu. Dalej, płaszczyzna apelowa zawiera prośby i oczekiwania – wypowiedziane wprost lub nie. Kolejna – płaszczyzna wzajemnej relacji mówi o stosunku rozmówców względem siebie. I wreszcie płaszczyzna ujawniania siebie, to z jednej strony sposób na powiedzenie czegoś o sobie, a z drugiej, na odczytanie tego, jak ktoś nas odbiera.
Więcej o nich wszystkich – w dzisiejszym odcinku!
Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.