Jeżeli miałabym wskazać jedną rzecz, która najbardziej przeszkadza mi w życiu i utrudnia osiąganie przeze mnie celów, musiałabym wskazać moje przekonania. Równocześnie – jeżeli miałabym wskazać jedną rzecz, która najbardziej pomaga mi w życiu – również byłyby to moje przekonania. Co więcej, myślę, że o Twoim życiu w ogromnej mierze, też decydują Twoje przekonania. Dlatego uważam, że jest to turbo ważny temat. I dlatego właśnie ja dzisiaj o nim.
Na wstępie muszę wspomnieć o dr Maxiem C. Maultsbym, twórcy Rational Behavior Therapy. W Polsce funkcjonuje ona pod nazwą Racjonalna Terapia Zachowań, w skrócie RTZ. Podstawą tego podejścia jest założenie, że to nie fakty wywołują w nas emocje, tylko nasze przekonania o tych faktach.
W RTZ mówi się więc o modelu ABCD, gdzie A to zdarzenie aktywujące (czyli jakiś fakt, coś co się dzieje). B to przekonania (czyli nasze myśli). C to emocje (czyli uczucia, które się w nas pojawiają). I wreszcie D to zachowanie fizyczne (czyli nasze działanie w danej sytuacji).
Przykładem tego modelu może być sytuacja zmiany pracy.
Zmiana jest A – zdarzeniem aktywującym. W pracowniku aktywują się jego przekonania, czyli B. Przekonania takie jak „nie poradzę sobie”, „na pewno zespół mnie odrzuci”, „poznają się na mnie, że jestem do bani i mnie zwolnią”. W efekcie tych przekonań pojawiają się C czyli uczucia – lęk, złość, niepokój, smutek. To z kolei wpływa na D czyli na zachowanie pracownika. Z nerwów nie może spać w nocy, a w efekcie jest w pracy rozdrażniony, mniej skupiony i faktycznie może się nie wykazywać na nowym stanowisku.
Oczywiście może to też pójść w drugą stronę. A, czyli zmiana pracy, uruchamia B, czyli przekonania „będzie świetnie”, „to będzie ekscytujące”, „poznam nowych świetnych ludzi”. I te właśnie myśli uruchamiają C czyli emocje, takie jak ekscytacja, radość, ciekawość, otwartość na innych. To zaś zapewne pociągnie za sobą D, czyli zachowania – nawiązywanie rozmowy, podejmowanie się nowych zadań i tak dalej.
Jak widzisz na tym przykładzie, sytuacja wyzwalająca była dokładnie taka sama, ale w zależności od tego jakie pracownik miał przekonania na temat świata i na temat siebie, wyzwoliła ona skrajnie różne emocje. A w efekcie skrajnie różne zachowania.
Opierając się na tych wszystkich informacjach widzisz więc, mam nadzieję, jak ważne są nasze przekonania…
Jeżeli więc chcesz usłyszeć więcej na ich temat, zapraszam Cię serdecznie do wysłuchania tego odcinka!
Jestem przeszczęśliwa kiedy komentujesz, udostępniasz, polecasz znajomym lub wspominasz o mnie przy kieliszku wina. Więc wybierz (przynajmniej) jedno z powyższych i just do it! Będzie to dla mnie najlepszą motywacją do dalszej pracy. A jeżeli chcesz pogadać albo nawiązać jakąkolwiek twórczą współpracę – skocz do zakładki KONTAKT i napisz / znajdź mnie na Facebooku.